gipa
14 بهمن 1401 - 14:52

اجرای 26 پروژه به ارزش 1 میلیارد دلار توسط قزاقستان و روسیه

در دیدار نخست وزیران قزاقستان و روسیه همکاری‌ دو کشور در زمینه‌های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «علیخان اسماعیل‌اف»، نخست وزیر قزاقستان و «میخائیل میشوستین»، نخست وزیر روسیه در حاشیه نشست شورای بین دولتی اورآسیا در شهر آلماتی دیدار و گفت‌وگو کردند.

دو طرف طی این دیدار همکاری‌های تجاری و اقتصادی، اقدامات برای افزایش حجم ترانزیت و حمل و نقل محموله‌های دوجانبه، برنامه‌های نوسازی پاسگاه‌ای مرزی را بررسی کردند.

بنابر سخنان اسماعیل اف همکاری اقتصادی بین قزاقستان و روسیه به تدریج رشد می‌کند و حوزه صنعت که در چارچوب آن 26 پروژه مشترک به ارزش تقریبا یک میلیارد دلار اجرا شده است در حال توسعه قرار دارد. علاوه بر این، 84 پروژه بزرگ به ارزش تقریبا 23 میلیارد دلار که با تکمیل آنها 24 هزار شغل جدید ایجاد می‌شود، در حال اجرا است.

وی افزود: این امر به وضوح پتانسیل توسعه همکاری قزاقستان و روسیه را نشان می‌دهد که باید فعالانه از آن حمایت کنیم و توسعه‌اش بدهیم.

نخست وزیر روسیه به نوبه خود خاطرنشان کرد که دولت‌های دو کشور در تماس دائم هستند.

وی در ادامه روابط با قزاقستان را برای کشورش اولویت خواند و گفت: همکاری بین دو کشور بر اساس اصول دوستی، مشارکت استراتژیک و هم‌پیمانی است.

میشوستین با بیان این که تجارت متقابل بین دو کشور با موفقیت در حال توسعه است، بر اهمیت ایجاد زنجیره‌های جدید تولید در زمینه‌های صنعت، مهندسی، انرژی، حمل و نقل و سایر حوزه‌ها اشاره کرد.

پایان پیام/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 1016894